30.08.2022

Що Вас чекає при ремонті старої квартири

Коли «чистити до бетону» - зайвий крок, а коли - єдиний можливий

Ремонт в квартирі
Характерний запах
Один досвідчений ріелтор поділився класифікацією «убитості» вторинного житла. Квартири- «вторинки» діляться на два типи: давно без ремонту і «пропахлі» - «убиті».
Перші могли не ремонтуватися десятки років. Але шматки стародавніх шпалер в кілька шарів, що звисають зі стін  - це не «убитість». Вбиту квартиру видають незламні запахи цвілі, сирості, побуту. У першому випадку при ремонті можна обмежитися косметикою і робити його не поспішаючи, від кімнати до кімнати. У квартирі можна в цей час жити.
У другому - врятує тільки капітальний ремонт. З чого почати ремонт у вторинній квартирі? Звичайно, з перебирання підлог.
Ремонт в квартирі
 

Етапи ремонту у «вторинці» (покрокова інструкція)

Крок 1: Ревізія підлоги

Мова не про новий ламінат або паркетну дошку - оновити доведеться весь «пиріг» чорної підлоги. Саме він наповнює квартиру запахами, характерними для житла «сильно б/у».
Обов'язково: Підлгу до чорнового потрібно міняти в квартирах першого поверху, розташованих над підвалом. Щоб не дихати підвальними випарами, потрібно гідроізолююча стяжка. В інших квартирах все залежить від стану підлог, але зазвичай досить обмежитися кухнею.
Є варіанти: Якщо паркет в кімнатах пішов хвилями - відновити його не вдасться. Якщо паркет виглядає пристойно, хоч і пошарпаний, можна циклювати і лакувати (змирившись з можливим скрипом).
Ремонт в квартирі
 
Факт: Трудомісткість ремонту підлог залежить від конструкції перекриттів. Так, в старому фонді і довоєнних сталінських будинках з дерев'яними або металевими балками доведеться знімати старий паркет, дошки чорної підлоги і ретельно вигрібати міжбалочні заповнення (як правило, вугільний шлак, побитий грибкової цвіллю будівельне сміття, грунт).
У хрущовках і «брежневках» - з лагами і дощатими чорними підлогами, покладеними поверх плити перекриття - необхідно знімати дошки, вигрібати артефакти будівництв (там трапляються газети, пляшки, недоїдки). Далі - добиратися до бетону, грунтувати його і робити нову стяжку.
В щодо нових «панельках» з лінолеумом по бетону, все набагато простіше. Так, стяжка тут зазвичай «горбата» і місцями викришиться. Але вирівняти її - не проблема.
Важливо: Перед початком ремонту в старому будинку з балковими перекриттями викличте фахівців керуючої компанії, щоб зробити огляд і фотофіксацію стану стін і стель приміщень поверхом нижче і скласти відповідні акти. Це реальний шанс убезпечити себе від домагань сусідів, які мріють відремонтувати стелі за ваш рахунок.
Ремонт в квартирі
 
Крок 2: Ревізія електропроводки
Штатний електрогосподарство у радянській квартирі зазвичай скромне: стельові світильники з одно- або двоклавішними вимикачами, та дві-три розетки в кожній кімнаті. Цього явно недостатньо. Ще у колишніх господарів квартири з'явилися трійники, подовжувачі або додаткові розетки з розведенням, виконаної попався під руку проводом.
Обов'язково: Позбавляємося від проводів під шпалерами (на кшталт тих, що на фото). А також від проводів на плінтусах і під ними - проводка повинна бути прихованою (якщо це не особлива дизайн-ідея).
Є варіанти: А що робити, якщо кустарної проводки «на увазі» в квартирі немає? Чи потрібно переробляти приховану? Звичайна порада - «так», треба повністю перекроювати (і починати з перебирання щитка з лічильником на вході). Але далеко не всі новосели готові до такого сценарію. Обійтися «малою кров'ю» можна в тому випадку, якщо проводка мідна. Тоді нічого не змінюйте, живіть спокійно. Якщо не пощастило і у вас алюміній - доведеться міняти. Причому у всій квартирі.
Ремонт в квартирі
 
За нинішнього навантаження, яке дають електроприлади на мережу, алюмінієвий дріт рекомендований як тимчасова проводка - з терміном експлуатації не більше двох років. У будинках 1970-1980 років будівництва, які комплектувалися штатної алюмінієвої проводкою, їй вже не перший десяток, і вона ламка. А мокрі штукатурні та шпатлевочних роботи можуть прискорити її кончину.
Що вийшла з ладу розетка і погасла після поклейки шпалер люстра - не найбільше зло: пожежа набагато гірше.
А якщо потрібно заземлення?
Багато сучасні побутові прилади (наприклад, пральні і посудомийні машини) вимагають обов'язкового заземлення. Як бути, якщо воно в будинку не передбачено?
Програма-мінімум - поміняти електролічильник, блок автоматів і зробити додаткову лінію силових розеток трижильним мідним дротом з підключенням через автомат на 16 або 25 ампер. Далі, коли в результаті планової модернізації електромереж в будинку буде зроблено заземлення, ви до нього підключіться.
Ремонт в квартирі
 
А якщо у вас - мідь?
Мідну проводку міняти цілком необов'язково - вона ще послужить. Приберіть тільки стародавні розетки і вимикачі, але обов'язково - разом з монтажними коробками (старі «бляшанки» не тримати сучасні електроустановочні вироби).
Розетки і вимикачі можна без проблем переносити, а також встановлювати нові, виконуючи розведення від старих коробок також мідним дротом. А самі коробки - закривати кружками гіпсокартону.
Важливо: Штроби повинні бути строго вертикальними або горизонтальними - ніяких діагоналей. Якщо ви не електрик, не проводьте монтажні роботи самостійно!
Ремонт в квартирі
 
Крок 3: Вікна, двері, свіже повітря
Обшарпані міжкімнатні двері та віконні блоки епохи Брежнєва своє вже відслужили. Швидше за все, ви вже твердо вирішили поміняти їх на нові і вивчаєте пропозиції установників вікон і дверей. На жаль, переважна більшість тих, хто вперше перейнявся питаннями ремонту, геть-чисто забувають про приплив нової вентиляції. А установники вікон їм про це не нагадують.
Ремонт в квартирі
 

Взимку в квартирі «смажили» батареї, а свіже повітря з вулиці, навіть при закритих вікнах і кватирках, надходив в приміщення через незаплановані щілини в віконних блоках і віддалявся через витяжку на кухні і в санвузлі.

Ремонт в квартирі
 
Стара квартира з новими вікнами - справжній курорт для цвілевих грибків і пилових кліщів. Заміна вікон та встановлення дверей з порожками погіршують повітрообмін і змінюють звичний для хрущовки або «брежневки» повітряний режим.
У квартирі стає тепло, але душно, на вікнах утворюється конденсат, а підбадьорливий запах свіжої штукатурки вже через пару років змінюється ароматами затхлості і вогкості в санвузлах.
Обов'язково: Встановіть клапани припливної вентиляції. Їх можна врізати в вікно (якщо вистачає ширини рами) або в отвори в зовнішніх стінах - вибір відповідної конструкції залежить від типу будинку.
Ремонт в квартирі