30.08.2022

Як створити вдома ще один поверх? Другий ярус у звичайній квартирі

Повноцінний другий поверх можна організувати тільки в приміщеннях, де висота стель не нижче 4 метрів. При створенні ж антресолі в малогабаритних квартирах потрібно використовувати додаткове освітлення і примусову вентиляцію повітря.

Другий ярус в квартирі, реально , приклад

Побудувати в маленькій квартирі другий поверх - досить спокуслива ідея: якщо прибрати наверх спальне місце або обладнати там додаткову кімнату, то це дозволить значно розширити простір квартири.

1. Розрахунок висоти

Перше, про що потрібно подумати, починаючи будівництво другого поверху, - висота стель і зріст людини, яка буде там жити. Для комфортного життя необхідно, щоб стеля була не нижче 15-20 сантиметрів над головою. Таким чином, розрахунок висоти потрібно робити в такий спосіб: до зросту (наприклад, 180 см) потрібно додати ширину ярусу (як мінімум 15 см): 180 + 15 * 2 + 15. Разом, мінімальна висота стелі в квартирі для облаштування повноцінного другого поверху повинна бути не менше 405 сантиметрів, або близько 4 метрів.

Другий ярус в квартирі, реально , приклад
2. Спальня під стелею
У сучасних будинках майже не буває таких стель, але ось влаштувати на другому ярусі спальне місце можна і в звичайних квартирах. Щоб воно було комфортним, необхідна умова така: висота від поверхні ліжка до стелі повинна дорівнювати 1,2 метра (людина в положенні сидячи займає приблизно 1 м, і до цього потрібно додати ширину матраца і ковдр, а це ще мінімум 0,2 м) .
Другий ярус в квартирі, реально , приклад
 
Призначення простору під антресоллю також залежить від висоти стелі. В ідеалі вона повинна становити не менше 2 метрів. Для нежитлового приміщення (скажімо, комори) досить і 1,8 м. Значить, оптимальна висота стелі для спального місця - 3,55 м, а мінімальна - 3,35 м.
3. Конструкція антресолі
Конструктивно антресоль складається з опор, балок, сходи, балюстради і підлоги. Класична антресоль робиться з дерева, проте можливе будівництво з металу, ДСП, полікарбонату або армованого скла. Звукоізоляція підлоги проводиться за допомогою коркового дерева або мінеральної вати.
Щоб другий поверх квартири став повноцінною частиною житла, потрібно, щоб він був забезпечений хорошими сходами. Комфортними можна назвати сходи з висотою сходинки 160 мм і глибиною проступи 260 мм. Таким чином, щоб піднятися на висоту 2,2 метра, буде необхідно 14 ступенів, а сходи будуть мати довжину 3,64 м. Для економії простору можна використовувати сходи горищного типу, яка займає набагато менше місця, але в той же час менш зручна і більш небезпечна.
Другий ярус в квартирі, реально , приклад
 
Також у антресолі обов'язково повинні бути балюстрада або огорожу, особливо, якщо в будинку є діти. Для спального місця огорожа може бути невисокою, а там, де можна встати в повний зріст, балюстрада повинна бути вище центру ваги дорослої людини (близько 1,1 метра). Матеріал і конструкція балюстради, з одного боку, повинні відповідати інтер'єру, а з іншого - бути достатньо міцними.
4. Вентиляція і світло
В сучасних малогабаритних квартирах ліжко на другому ярусі найчастіше - це вимушений захід. У кімнаті площею 9-12 квадратних метрів це, по суті, єдина можливість організувати одночасно спальне та робоче місце. Найчастіше типові антресольні ліжка купуються в магазині. При цьому висота «стелі» над робочим столом не перевищує 1,5-1,6 метра. В таких умовах особливу увагу потрібно приділити висвітленню і вентиляції спального і робочого місця.
Другий ярус в квартирі, реально , приклад
 
Всім відомо, що тепле повітря накопичується під стелею, і тому нагорі в квартирі - саме задушливе місце, а повноцінний і освіжаючий сон без системи вентиляції неможливий. Найкраще розташовувати антресоль поруч з вентиляційним каналом, але, якщо це неможливо, можна об'єднати приміщення антресолі з іншим - за допомогою гнучких труб і додаткового вентилятора. Самостійно розробити і втілити в життя таку систему буде складно: для цього краще звернутися до фахівців.
Другий ярус в квартирі, реально , приклад
 
Освітлення в умовах маленького простору також грає вкрай важливу роль. Наприклад, для спального місця природне освітлення не найважливіше: тут можна обійтися одним - двома світильниками для читання. А ось для повноцінного освітлення робочого простору необхідне природне світло. Кращим виходом буде установка антресолі біля вікна, а якщо це неможливо, необхідно використовувати максимальну кількість світильників, спрямований і розсіяне світло. Це дозволить підвищити працездатність в умовах невеликого простору.