30.08.2022

Питання: Як вибрати хорошого майстра для укладки плитки

Здавалося б, в сучасному світі проблема пошуку плиточника вирішується на раз-два: публікується пост в соціальних мережах, і через годину під ним вже десяток рекомендацій від друзів і друзів друзів. Але на жаль - майстра треба шукати під конкретну ... плитку. Тому що навіть самий хороший майстер не вміє укладати все.

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Крок 1. Знайдіть плитку
Спочатку визначитеся з колекцією плитки, тільки потім шукайте укладальника. Якщо у вас нестандартний варіант - начебто великоформатної, об'ємної плитки, плитки ручної роботи, мозаїки - потрібен майстер зі спеціалізацією. Навіть хороші робочі можуть банально не вміти працювати з такою плиткою.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Факт: Чим складніший матеріал, тим дорожче його укладання. Укладання мозаїки, шеврону коштує дорого. Ще дорожче обходиться монтаж великоформатних плит (цю операцію повинні проводити одночасно два майстри). Саме в момент вибору плитки двічі подумайте: вам це треба? Може, для економії зусиль взяти плитку простішу (з яким справиться будь-який майстер і не запросить за це подвійну ціну)?
 
Крок 0. Придумайте розкладку
Дизайнери зазвичай з цього починають. Чи не шукають в магазині якийсь бренд плитки і під нього придумують візерунок. А спочатку - придумують образ, а потім вже підбирають матеріал і роблять фінальне креслення з точною розкладкою.
Навіщо такі складнощі?
Та тому що навіть з монтажем «звичайної» прямокутної плитки можуть виникнути проблеми. Вся справа в калібрі - відміну фактичного розміру від номінального. Якщо велику прямокутну плитку покласти «цегляною кладкою», в місці стику плити розійдуться по рівню (це не відноситься до маленьких форматів: кабанчик, плитка яка імітує цеглу / паркет).
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
На фото: плитка з однієї партії різних калібрів. Укласти таку разом буде дуже непросто.
Порада: Перевіряйте калібр перед покупкою. Калібр вказується на кожній упаковці. У всієї партії калібр повинен бути однаковим.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати

Крім того, плитка може мати незначні відхилення по планетарності, тобто бути трохи увігнутою або опуклою. Причому чим більше розмір плити, тим відчутніше відхилення. Якщо на підлозі плита ще може випрямитися під власною вагою, то зі стіною цей фокус не пройде. Тому плити, що перевищують в довжину 120 см, укладають за допомогою спеціальних систем вирівнювання.

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати

На фото: система вирівнювання плитки складається з двох деталей - затиску і клина - і по суті є вдосконаленою версією «хрестика» - розпірки

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Крок 2. Почніть збирати контакти
У різних людей різне розуміння хорошого ремонту (і укладання плитки). Хтось ремонтується «аби швидше закінчити» - тому що все одно планує цю квартиру здавати. Кому-то принципово важливий ідеальний результат, тому що квартира робиться для себе. Потрібно обережно з'ясувати мотивацію друзів, у яких ви берете контакт плиточника.
Не обмежуйтеся тільки рекомендаціями знайомих. Ось ще кілька ідей, де можна знайти хорошого майстра.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
 
      - Найняти через будівельну фірму. Це коштує дорожче. Але якщо щось піде не так, у вас буде офіційний договір, який допоможе відстояти права.
      - Попросити контакти хорошого укладальника в магазині, де купили плитку. Через менеджерів проходять сотні проектів. І вони знають, які з них були реалізовані без косяків.
      - Деякі салони продають плити разом з установкою (зазвичай мова як раз про модний великий формат). Майстри в таких компаніях знають свій матеріал досконально, оскільки проходять щорічне навчання на фабриках.
      - Попросіть рекомендації у дизайнера, який робив для вас проект. В ідеалі - замовте авторський нагляд. Інакше страхувати помилки, переконувати майстрів і «жити на об'єкті» доведеться вам.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
До речі: А як дизайнери шукають своїх «перевірених підрядників»? - Вони виступають трохи в ролі параноїків, які напрошуються на об'єкт і буквально з лупою перевіряють роботу з чужим матеріалом. Нічому не довіряють.
Якщо вас чекає великий обсяг плиткових робіт, якщо ви укладаєте дорогу плитку і не хочете нею ризикувати - вам доведеться чинити так само, як надходить дизайнер: перевірити плиточника в справі.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Крок 3. Тренуйте пильність
Щоб адекватно оцінити чужу роботу, потрібно накопичити візуальний досвід. Почніть аналізувати інтер'єри, в яких буваєте протягом дня. Звертайте увагу, як покладена плитка в туалеті вашого офісу, в супермаркеті, де купуєте продукти, на підлозі в вашому улюбленому ресторані (так, світ вже не буде здаватися таким ідеальним, як раніше).
Тільки після декількох місяців такого тренування ви зможете більш-менш адекватно оцінити роботу плиточника. Наприклад, того, якого рекомендують ваші друзі за результатами власного ремонту.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Що зазвичай видає поганих майстрів:
Шви. Або занадто широкі, або зовсім відсутні. Навіть ректифіковану плитку потрібно укладати з мінімальним швом. Шов потрібен в першу чергу для того, щоб компенсувати теплові розширення поверхні. Уявіть, що плитка на підлозі в мокрій зоні покладена без шва. Коли ви будете наповнювати ванну гарячою водою, всі матеріали навколо стануть розширюватися. Плитки почнуть впиратися одна в одну, відчувати деформацію, і є великий ризик, що деякі з них в результаті відлетять. Затирка більш еластична, ніж тіло плитки. І вона буде компенсувати цю напругу.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати

Зовнішні кути. Кутовий шов по ширині повинен збігатися з міжплиткових швом в цій площині. Не повинно бути «ширше-і-ширше». Затирка на кутах повинна йти рівномірно.

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати

Внутрішні кути. Інженерні комунікації в санвузлі часто захищаються гіпсокартонної конструкцією, в яку вписана інсталяція. Так ось, у внутрішніх кутах таких конструкцій не повинно бути цементної затирки. Як би міцно все не було зроблено, через зрушенння між стінами кутова затирка з часом починає тріскатися і вивалюватися. Щоб цього не відбувалося, для внутрішніх кутів потрібно використовувати силікон.

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Стики. В ідеалі стики робляться без порогів. Але все залежить від покриття. Якщо інженерну дошку можна зістикувати з плиткою без порога, то ламінат так укласти не вийде - він укладається без клею і по краях може гуляти.
Затирка. З епоксидною затиркою працювати складно. Якщо плитка на вигляд «каламутна», значить, майстер неправильно зробив замивання. Звичайною мильною водою такі розводи прибрати не можна, а хімією - можна зіпсувати плитку (тому і залишають як є).
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати

У санвузлі на фото покладений керамограніт з малюнком під мармур. Якби на кутах поставили металеві або пластикові куточки (як хотіли будівельники) - це б відразу «здешевило» інтер'єр. Власник наполягав на заріз кутів під 45 градусів. Бригада відмовилася від замовлення - довелося шукати майстра, який володів потрібними навичками.

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Клей. Якщо бачите відколи або биту плитку - значить, майстер нерівномірно поклав клей: з часом він просяде, утворюються порожнечі, і навіть невелике навантаження в цьому місці призведе до пошкодження матеріалу.
Порада: Постукаєте по плитці кулаком, неначе ви стукайте в двері. Якщо під плиткою порожнеча, ви це почуєте, звук буде дзвінкий. Ще одна ознака того, що плитка покладена неправильно - тріщини на цементній затирці. Це означає, що, швидше за все, десь поруч з цим швом плитка відійшла.
Припустимо, ви подивилися ремонт друзів - і робота плиточника вам не сподобалася. Починаємо працювати з відкритими джерелами.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Крок 4. Прискіпливо дивіться портфоліо
Хороші майстри не гребують викладати чорнові фотографії, розповідати про труднощі в процесі роботи і ділитися своїми рішеннями. А ось до профайлів, де суцільно складається з красивих картинок «результату», слід ставитися насторожено. Це можуть бути фейки.
Крок 5. Домовляємося про зустріч
Отже, судячи з портфоліо, перед вами адекватний майстер. Спробуйте напроситися на його поточний об'єкт і оцінити все те, що описано в кроці 3 (шанси малі, але все ж). А далі запропонуйте майстру оглянути ваш об'єкт, оцінити якість матеріалів і прикинути вартість робіт - в процесі ви зрозумієте, з ким маєте справу.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Що вас має насторожити
1. Майстер стверджує, що плитка неякісна. Швидше за все, він не працював з такою і заздалегідь намагається зняти з себе відповідальність. Наприклад, іноді майстри складають плитки лицьовими поверхнями один до одного і влаштовують «гойдалки». Вимірювати кривизну плитки таким чином непрофесійно. Адже іноді нерівний край у плитки може бути зроблений навмисно, наприклад, якщо ця колекція імітує кераміку ручної роботи. Але деякі майстри можуть прийняти плитку з рустикальним дизайном за браковану.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати

2. Майстер не оцінив поверхню, на яку потрібно укладати плитку. Ніякі ваші фрази на кшталт «ми зробили якісну стяжку» не повинні збивати майстри з пантелику - він сам повинен провести заміри і визначити, чи існують перепади висот на поверхні.

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати

Факт: Класти плитку на непідготовлену поверхню - не можна. Якщо майстер запропонував працювати без штукатурки, з ним потрібно відразу попрощатися.

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
3. Майстер рахує вам багато клею. Товщина клейової суміші не повинна перевищувати 1 см. Занадто товстий шар клею може привести до утворення пустот. Плитка може тріснути або зовсім відскочити. Якщо майстер помітно «перезакладає» витрат клею при розрахунку матеріалу, це повинно насторожити.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати

4. У майстра немає потрібного інструменту. Безумовно, є професіонали, які можуть рівно покласти на око, є і ті, хто до сих пір успішно рівняє шви на сірниках. Але це все виключення з правил. За мірками сучасних фахівців, навіть хрестики - це вже вчорашній день. І щоб домогтися високого результату, потрібно застосовувати системи вирівнювання.

Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Крок 6. Зробіть пробну укладку
Ви визначилися з майстром, але вас все ще терзають сумніви. Тоді запропонуйте йому спочатку невеликий обсяг робіт, оцініть результат і вже потім прийміть остаточне рішення - продовжувати співпрацю чи ні.
    - Перед тим як починати монтаж, обов'язково переконайтеся, що всі коробки з плиткою збігаються по тону і калібру.
    - Попросіть майстра зробити початкову розстановку на підлозі. Щоб домогтися максимально однорідної поверхні, краще по черзі брати плитку з різних коробок. Адже навіть в одній партії можуть бути відмінності по тону.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
    - Обговоріть, де будуть розташовуватися всі підрізи, звідки почнеться укладання, зафіксуйте позначки на підлозі або стіні і пронумеруйте плитку зі зворотного боку.
    - Обговоріть, який клей буде використовуватися для монтажу. Важливо, щоб він відповідав саме вашому типу плитки. Для керамограніта потрібен один склад клею, для кераміки - інший. Це пов'язано з тим, що у кераміки коефіцієнт водопоглинання від 2 до 20%, а у керамограніта - близько 0,1%. Якщо мова про скляну мозаїку, вона все одно пропускає світло. А тому її не можна укладати на сірий цемент - буде виглядати тьмяно. Всі ці нюанси повинен знати плиточник, а не ви.
Також для таких випадків можливо попередньо зробити комп'ютерну розкладку в нашому магазині, та отримати розгортку кожної стіни для майстра.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
Як мінімізувати ризики
1. Якщо купуєте нестандартну плитку - з'ясуйте всі нюанси в салоні в момент оплати покупки. Які вимоги до укладання? До клею? Затирки? Від чого це залежить і що буде, якщо зробити інакше?
2. Якщо особливих нюансів немає - шукайте майстра через знайомих. Постарайтеся напроситися в гості і оцінити роботу «живцем».
3. Якщо нюанси у плитки є - просите контакти в салоні або оплатіть дизайнеру авторський нагляд. Переплачувати за нього й залежить переробляти вийде дорожче.
Як вибрати майстра, поради, що потрібно знати
4. Не соромтеся здатися нав'язливим параноїком - задавайте питання, з'ясовуйте будь-які «а навіщо так». Особливо якщо ви укладаєте не якісь шість метрів кухонного фартуха, а пару поверхів і басейн в заміському будинку.