30.08.2022

Кераміка в інтер'єрі

ГІДНОСТІ БЕЗ НЕДОЛІКІВ
Кераміка в інтер'єрі вдало поєднується з художніми об'єктами з інших матеріалів - скла, каменю, металу, - а також з живописом. Вироби з обпаленої глини дозволяють підкреслити достоїнства меблів, з якою вони сусідять. Глина, фаянс, фарфор органічно виглядають в складних комбінаціях з різними матеріалами, з яких виготовлені люстри і світильники, столешні і каміни. Ознакою високої моди є використання керамічних рельєфів і скульптурних композицій для художньої обробки стін, колон, пілястр, карнизів, еркерів та інших архітектурних елементів будівлі. Монументальні керамічні форми органічно поєднуються в інтер'єрі з декоративними прикрасами та сюжетними панно, виконаними в техніці візантійської, римської і флорентійської мозаїки, з вітражами, інсталяціями з гірського кришталю або кольорового скла, з мальовничими розписами стін і стель.

В історії європейського і російського декору достатньо прикладів органічного поєднання кераміки з іншими декоративними матеріалами. Щоб зрозуміти, наскільки важлива присутність кераміки в оздобленні будинку для реалізації творчого задуму зодчого і дизайнера, достатньо придивитися до архітектурно-художнього оформлення особняків, побудованих в стилі російського модерну Ф. Шехтелем. У сучасному житлі кераміка, як і раніше залишається потужним засобом художньої виразності, створює бажану атмосферу затишку і комфорту. Однак ті, хто вважає, що чим більше в будинку фаянсу, порцеляни, декоративних виробів з випаленої глини, тим більш модно і ексклюзивно він виглядає, глибоко помиляються. У дизайні інтер'єру, як і в будь-якому мистецтві, необхідно дотримуватися почуття міри.

З ЧОГО ПОЧАТИ?
Обдумуючи майбутнє оздоблення будинку, правильно було б намітити, де будуть розташовуватися керамічні вироби, яка роль у дизайні інтер'єру їм відводиться і що саме хотілося б мати власнику житла. Фахівці можуть запропонувати цікаві рішення, що виходять за межі уявлень замовника про можливості кераміки.

Не обов'язково прагнути в усьому "витримувати стиль". Організована за художніми законами еклектика вже на межі ХІХ-ХХ століть стала нормою і породила такі блискучі явища мистецтва, як стилі ар нуво і ар деко. Між речами не можуть виникнути     протиріччя, якщо при їх розміщенні дотримуватися почуття міри і слідувати нормам естетики. Це відноситься і до кераміки.

Театр починається з вішалки
У передпокої знайдеться місце і для підлогової або настільної вази. Керамічної може бути рама настінного дзеркала, стільниця. А підлога, викладена керамічною плиткою, полегшить прибирання цього приміщення. У художньому декорі стін, арок, коридорів кераміка дуже доречна. Якісна кладка з добре обпаленої цегли, відформованого з червоної або жовтої глини, вже є прикрасою. На таких стінах будуть непогано виглядати плоскі керамічні плакетки, розписні тарілки, бра, не заважають руху. У ніші коридору і стінні отвори органічно впишуться вази і різні художні об'єкти з кераміки. Їх завдання - створити настрій.

У вітальні зосереджена найбільш цінна в художньому відношенні частина колекції кераміки. Це вишукані порцелянові вази, барельєфи і горельєфи, скульптура, статуетки, дорогий посуд, екзотичні предмети східного походження. Це люстра, торшер, настільна лампа, окремі деталі яких виготовлені з порцеляни і фаянсу, прикрашений кахлями камін і багато чого з того, що підказують вам власні смак і фантазія.

У їдальні і на кухні - царство посуду. Уявіть собі фамільні столовий та чайний сервізи у всій красі, причому не тільки за скляними дверцятами шафи, але і на накритому скатертиною столі. У їдальні, як і у вітальні, будуть органічно і природно сприйматися люстра і світильники з елементами кераміки; на столі і в кутку кімнати - вази. Висаджені в глиняних поливних діжках лимонне дерево або фікус зіграють роль непоганий декорації. Посуд на кухні трохи інша. Навряд чи ми кожен день подаємо на стіл звичайну їжу в тарілках французької роботи. Для цього підійдуть глиняні та фаянсові миски, які прикрасять інтер'єр кухні. А на вікнах - глиняні горщики з геранню.

У кабінеті змінюються і властивість, і призначення речей. Керамічний письмовий прилад за своїми художніми якостями може нітрохи не поступатися традиційним бронзі і каменю. Попільничка з цього ж матеріалу і настільні статуетки в обидва до них лише підкреслять загальну стильність гарнітура.

Домашня бібліотека - святилище думки, де поряд з книгами зосереджені рідкості, різними шляхами потрапили в будинок: наприклад, порцелянові статуетки із Саксонії, що зображають молодих людей за читанням, теракотові фігурки давньоєгипетських переписувачів, китайські і японські порцелянові вази і зображення богів - покровителів знання.

У спальні доречні керамічні прикраси на стінах (розписні тарілки, плакетки), кашпо з рослинами, фарфор і фаянс в якості деталей настільної лампи, торшера або бра. Найменше кераміки повинно бути в дитячій, де вона майже напевно буде розбита. Виняток становлять іграшки-свистульки і їм подібні забавні предмети.